VÅRSPRING & RULLESTEN

PROGRAM OPDATERET 11. august

 Velkommen til
    kulturfest

 VÅRSPRING &
 RULLESTEN


Kom til en festlig, folkelig
frilufts-musik og festivaldag
- med sommerhot livemusik, god mad og herligt samvær 



lørdag 14. august i Multihuset

Nyt: p.g.a. lempelse af Coronarestriktioner, kan det nu lade sig 
          gøre at deltage uden at tilmelde sig på forhånd.
          i Multihuset skal man dog stadig forevise Coronapas eller test.

Entré:      - ikke medlemmer: 100 kr. 
                   - medlemmer: 100 kr. inkl. madbillet (mod forudbetaling) 
                    Mobilepay: 170238  eller  Bank: Konto nr. 6852 1015922 
Bemærk:  Har du ikke været medlem før, og melder du dig ind
                    i foreningen ved døren (gælder sæson 21/22), får
                    du gratis entré på dagen.

Overnatning: er mulig i eget telt eller vogn. Pris pr. person: 60 kr. pr. overnatning. Ønsker du overnatning, oplyses dette ved tilmeldingen:
Tlf. 20 32 99 73 (bedst efter kl. 12).

 

Dagens program

Kl. 11.30  Ankomst   Man modtages ved Entre-bordet, krydses af 
                                         og får udleveret armbånd og foreviser
                                         Coronapas

Kl. 11.45  Galleriet   Fernisering på udstilling af akvareller v.
                                         kunstner
 Julie Mortensen. Julie, der er en
                                         ung kunstner på vej frem, præsenterer sine
                                         værker og er vært med en forfriskning.

Kl. 12.40  Scenen      Toastmaster Dan Hansen byder velkommen

                                         og styrer scene-aktiviteten dagen igennem  

Kl. 12.45                        Musik på Scenen

Kl. 12-18                        
Mad over åben ild v. Anja og Lasses
                                          udekøkken sælger vegetar-ret og kødret,
                                       Vildsvinepølser og andre hjemmelavede lækkerier.
                                          (Medlemmer og tilsagte musikere får udleveret
                                          madbillet v. ankomst til 1xmad)
 
                                          Der sælges mad, kaffe, kage m.m. dagen
                                       igennem.

Hele dagen                  Clases UdeBar er åben dagen igennem
                                          for salg af drikkevarer.
  

JAM kan opstå 
især til aften og vare helt til den sidste tone har lydt! - alt efter, hvad musikerne evt. spontant sætter i gang. - Her kan alle spille og/ eller lytte med! Solen går ned over Sydfyn kl. 20.48. Her kan Galleriet eller terrassen komme i spil, hvis Corona-situationen tillader det.

 

Musik program

Se scenetider nederst

NightRiders-ride on

Fyn  (3 kvarter)

Bjarne Volder, Guitar- vokal
Jørgen "Maler" Hansen, lead, vokal
Richard Salsbury, trommer - vokal
Poul Larsen, bas - vokal
Kim Olsen, tangenter
Spiller hovedsagelig musik fra 6o´erne og 70´erne. Stilarten er rock. Stones, Peter Belli, Creedence Clearwater Revival, Kinks, Chuck Berry, Springsteen osv.

Stig & Brian
Vejle, Odense  (½ t.)
Harmonikaduo
   Brian Hyldal Holm    
Stig Christiansen  
Populær harmonikamusik, herunder blandt andet Svensk, musette, tangoer men også meget andet. Program med kønne og iørefaldende melodier.

Latin Swing-jazzerne
Odense, Jylland  (40 min)

Thomas Møller, mundharpe, sang
Anders Ørts, guitar, sang
Anders Hofset, kontrabas
Tonny Trommer

DR. Rolf
Rudkøbing  (½ t.)
Ole Rolf Lassen
, troubadour
Henrik Braunkilde, guitarist

"Der findes ikke mange af de ægte troubadourer tilbage, men Dr. Rolf kan med sit skæve smil, glimt i øjet og velkomponerede ørehængere synge sig direkte ind i ethvert hjerte. Han har allieret sig med guitaristen Henrik Baunkilde - fra Dr. Rolf og Kanylerne og Drivtømmer."

Ninna Aasen &
Torben Nikolajsen
Sydfyn  (½ t)

Ninna Aasen, violin
Torben Nikolajsen, harmonika
Folkemusik

                       Irish Coffée                  
Odense  (3 kvarter)
Hans Haages: Vokal, guitar, bas og fløjte
Valther Rasmussen: Harmonika og bas
Rio Ordell: Vokal, guitar og mundharpe
Spiller medrivende musik med sørgmuntre skotske og irske ballader fra den nordatlandiske sangskat med afstikkere til den amerikanske folk/ country musik i vore egne arrangementer krydret med gode historier om sangenes baggrund.

Duo Nuevo (40 min.)
 Svetlana Stavitskaya, accordionist, Letland
Per Bredesen, kontrabas, accordion, Norge
Spiller populærmusik (vals, polka, tango, latino, jazz) af skandinaviske komponister.
(Spiller såfremt indrejse/ Coronaregler til den tid stadig gør det muligt)

Jam på pladsen
for dem, der har lyst.
Alle kan deltage som musikere eller publikum.
(Det er muligt at trække ind i Galleriet til aften alt efter vejret) 


Medbring

Varmt tøj, paraply, tæppe - alt efter vejret, da dagen jo foregår i det fri. Evt. havestol.

Spiller du på et instrument? 
så tag det med ! Så har
du mulighed for at deltage i Jam - såfremt det vil opstå. 


Scenetider

12.45-13.30      NightRiders-ride on 

15 min.             Sceneskift

13.45-14.15      Stig & Brian

15 min              Sceneskift

14.30-15.10      Latin swing-jazzerne

15 min.              Sceneskift

15.25-16.00      DR. Rolf

15 min.              Sceneskift

16.15-16.45      Ninna Aasen, Torben Nikolajsen

15 min.              Sceneskift

17.00-17.45      Irish Coffée

15 min.              Sceneskift

18.00-18.40      Duo Nuevo

  

ARR: Foreningen Multihuset Fyn, Birkevej 68, Vester Hæsinge

 

Akvareller af Julie Mortensen